close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

איפה היה אלוקים? בשואה! • טור של אמונה

ההשגחה העליונה אינה כפופה לנרטיב דמיוני שיצרנו • עצם קיומה ומהותה של מלחמת העולם היה נס, בניגוד גמור לטבע

18
הדפס

התשובה לשאלה הכי בוערת נמצאת בגוף השאלה. זה עניין של פיסוק, היכן אתה מניח את סימן השאלה. כי בהתבוננות מעט מעמיקה, קשה למצוא אירוע שבו ניתן לראות במוחש את קיומה של השגחה עליונה יותר מאשר בשואה.

מה ההסתברות שבלב אירופה הנאורה והמתקדמת יקום לפתע משטר פלצות מזוויע, מצויד באג'נדה החשוכה והגזענית ביותר, ויסחף אחריו מליוני מעריצים תושבי היבשת? מה ההסתברות שכל צבאות אירופה ייפלו לפניו כמו זבובים והוא ישעט קדימה, מדינה אחרי מדינה? מה ההסתברות שבחוד החנית של כיבושיו הוא ישים דווקא את היהודים כמטרה עליונה לחיסול והשמדה? מה ההסתברות שהוא יוכל להקים מכונת השמדה משוכללת ויעילה שתפעל במשך כמעט 6 שנים ללא מפריע, כאשר כל העולם, כולל המעצמות האדירות הנלחמות עמו, יאטום עיניו ואזניו מהזוועות המתרחשות שם, ולא יזכו את מחנות ההשמדה בפצצה אחת?, ובכלל, מתי בתולדות העמים נערכה התארגנות כה עצומה ומסורת, חובקת יבשות, כדי לחסל בשיטתיות עם מסוים?

המונח 'נס' מתאר משהו שחוצה את גבולות הטבע והגיון. נהוג להצמיד אותו לאירועי הצלת חיים או אירועים מופלאים שמסתיימים בטוב. במקרים הללו, נוח לו לאדם להרים ראשו לשמיים ולהכיר במציאותה של השגחה עליונה המסובבת את הסיבות. במוחו הרדוד הוא מצייר לעצמו איזו דמות רחימאית, מלאת חמלה וחסד, שכל ייעודה הוא להיטיב ולסייע עם הברואים. לפי הנרטיב הזה, כשמתחולל משהו איום ונורא – דומה בעיניו כאילו אותה דמות נעלמה, או לא קיימת חלילה. הוא לא יכול להעלות בדעתו שאותה דמות שחוללה את ה'נס' המופלא, היא זו שהביאה גם את האסון הנורא.

אבל העולם שלנו לא מזכיר גן עדן של שושנים. לצד לידות מרגשות ואירועים משמחים, הוא משובץ בהרבה שכול, יגון ואסונות מחרידים. על כל סיפור מופלא של יהודי שפספס את הרכבת לבנייני התאומים ביום הפיגוע, ישנם עשרות אחרים שעלו על הטיסה הלא נכונה וסיימו את חייהם. מכאן אתה למד ש'ההשגחה העליונה' לא כפופה לנרטיב ילדותי של דמות רחימאית, אלא עומדים בפניה שיקולים אחרים לגמרי, נשגבים מבינת אנוש, שרק זהרורים מהם ניתן להבין בעיון בתורה הקדושה. אותו אלוקים עליו נאמר "א-ל רחום וחנון", הוא גם "א-ל קנא ונוקם".

אז מה אחוזי ההסתברות להיווצרות שואה כה איומה ומאורגנת? מדוע עד היום, כל מי שמבקר במחנות ההשמדה או קורא ספרות שואה, תופס את ראשו כלא מאמין? מהסיבה הפשוטה: כי היא הייתה נס. או במילים אחרות, התערבות מוחשית של מסובב הסיבות למעלה. וכשהוא רוצה זה פשוט קורה, חרף ההיגיון האנושי והסדר העולמי. זה כל כך ברור. זה זועק מכל סיפור, מכל סלקציה ארורה, מכל קרון דחוס, מכל תא גזים ומכל משריפה. וזה גם מתואר בתורה, כמעט אחד לאחד, בפרשת הקללות.

ומדוע ה' רצה בכך? לא עלינו לענות תשובה. אבל העדרה של תשובה המניחה את הדעת האנושית המוגבלת, איננה פוגמת בכי הוא זהבאמונת מציאות הבורא. להיפך, היא משמשת כדוגמה חדה להתערבותו של 'בעל הבית' בעולמו.

וההתערבות אגב נמשכה. מה ההסתברות שעם שנכחד בצורה כל כך שיטתית, יקום מעפרו ויבנה את עצמו בצורה כה מופלאה, עד שכל העמים באים לכאן לראות את הפלא? מה ההסתברות שלאחר הכחדה מוחלטת של כל מוסדות התורה והישיבות, תתחולל פריחה תורנית עצומה שכמוה טרם היה בכל ההיסטוריה היהודית? מה ההסתברות שלאחר אירוע כה טראומטי לעם היהודי, קהל שומרי התורה והמצוות והמאמינים בבורא העולם רק עולה ועולה?

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
נסתרות הם דרכי אלוקים. יש דברים שקורים בעולם שהם מעבר לבינתנו.  (ל”ת)
מאיה  12:15 16/04/2015
1
 
כל מילה בסלע, יישר כוח!  
ישי 12:22 16/04/2015

מאמר חזק וכתוב היטב. רעיון זה מובע גם במספר ספרים בנוגע לחורבן הבית וגלות ישראל שגם הגלות מלמדת על ההשגחה בהיות והדברים מתרחשים שלא כדרך הטבע, עכ"פ הרעיון נכון ויפה ואף כתוב היטב.
הערה אחת חשובה: בוודאי שאיננו מבינים חשבונות שמים אולם התיאור של הקב"ה כ"דמו רחימאית&qu אינו "נרטי ילדותי&quo הקב"ה הוא קל רחום וחנון והוא מקור כל הטוב בעולם כפי שמופיע בפסוקים מפורשים, בחז"ל ועוד. העניין הוא שאיננו מבינים חשבונות שמים וממילא גם מה שלא מובן אצלינו - אנו מאמינים באמונה שלימה - שהוא מושגח ומדוקדק ובא למטרה טובה כלשהי שנשגבת מבינתינו. ואין זה סותר את היותו של הקב"ה "בעל הרחמים&quo כי כאמור גבהו דרכיו מדרכינו ומחשבותיו ממחשבותינו

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
גיוועלד!!! איך איך אלוהים רחום וחנון נתן שירצחו מיליון תינוקות  
קשקשן 12:55 16/04/2015

וילדים שלא חטאו? איך?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
     רחום וחנון נו נו  
בני 15:54 16/04/2015

בגלל שמילים אילו מופיעים בי"ג מידות החלטתה שכך חובה לנהוג ומי אמר שכל השואה אינה רחמים האם פעם ההוא מלמעלה התיעץ עמך להגדרת מידת הרחמים

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
צודק אבל לחילונים זה לא מובן..  
ישראל 13:34 16/04/2015

כמו למשל מדוע בלוויה של הרב וואזנר נמחצו אנשים למוות כשבסך הכל הם באו לקיים מצוות הלווית המת.. שלוחי מצווה אינם ניזוקים? ההסבר היחידי הוא שאין לנו שמץ ולו שמץ של מושג מהנהגת הבורא.. אנחנו מצווים לשמור מצוותיו ותו לא..

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
איפה היתה ההנהגה החרדית קודם לשואה? אלוקים שלח את בלפור כמו שכתוב  
חרידי דור שני לשואה 14:02 16/04/2015

אצל כורש [דברי הימים ב' כ"ג]. כה אמר כורש מלך פרס כל ממלכות הארץ נתן לי ה' א' השמים והוא פקד עלי לבנות לו בית בירושלים אשר ביהודה "מי בכם מכל עמו ה' א' עמו ויעל" השאלה האמיתית איפה היתה ההנהגה החרדית שלא הפנימה את הקריאה האלוקית "עלו לארץ ישראל חסלו את הגלות, לפני שהגלות תחסל אותכם...!! ההנהגה החרדית למדה את הלקח הנורא?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
כדאי ללמוד בספר ליקוטי אמרים-תניא  
לבעלי יסורים 14:24 16/04/2015

באגרת הקודש פרק י"א (במיוחד!)

צריך להאמין שהקב" הוא רק טוב אלינו, ובראנו רק כדי להיטיב לנו, והיסורים הם טוב כל-כך עליון מעלמא דאתכסיא, שאינו מושג לנו לגודלו ורב טובו, וע"י אמונה זו שיאמין האדם, נהפך באמת הרע המדומה לטוב הנראה והנגלה.

בתניא אגה"ק בפרק כ"ב. וכן פרק כ"ה שם. ובחלק א' שם בפרק כ"ו ובפרק ל"ג).

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
6
 
הבעיה בכתבה היא  
ויקטור פראנקל 14:48 16/04/2015

שהיא נכתבה מתוך שובע ולא מתוך סבל, מי שאיבד את האמונה בעקבות ייסורי שאול של השואה, ייתכן שלפני שבאו עליו הייסורים הייתה לו אמונה יותר חזקה מהכותב הנכבד. איבוד אמונה אינו ענין של ילדותיות, אלא של חוסר יכולת לתת פשר לסבל איום, תבונה מתנשאת ושבעה שמתיימרת להבין לאיזה נרטיב 'לא ילדותי' כן כפופה ההשגחה העליונה... היא בדיוק ההיפך מאמונה.
לעיין עוד בספרו של הפרופ' ויקטור פראנקל -אסיר אושוויץ- "האדם מחפש משמעות&quo -וקנה האמת ממי שאמרה. ואיזהו חכם הלומד מכל אדם.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
7
 
הבעיה בכתבה היא  
ויקטור פראנקל 14:48 16/04/2015

שהיא נכתבה מתוך שובע ולא מתוך סבל, מי שאיבד את האמונה בעקבות ייסורי שאול של השואה, ייתכן שלפני שבאו עליו הייסורים הייתה לו אמונה יותר חזקה מהכותב הנכבד. איבוד אמונה אינו ענין של ילדותיות, אלא של חוסר יכולת לתת פשר לסבל איום, תבונה מתנשאת ושבעה שמתיימרת להבין לאיזה נרטיב 'לא ילדותי' כן כפופה ההשגחה העליונה... היא בדיוק ההיפך מאמונה.
לעיין עוד בספרו של הפרופ' ויקטור פראנקל -אסיר אושוויץ- "האדם מחפש משמעות&quo -וקנה האמת ממי שאמרה. ואיזהו חכם הלומד מכל אדם.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8
 
נהנתי מכל מילה . חזק ואמץ (ל”ת)
איציק 14:52 16/04/2015
9
 
וכאן בארץ  
 15:55 16/04/2015

ממש בטוחים שלא יקרה כלום כמה זמן אתה חושב ימשך הנס

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
10
 
עצם השאלה  
בני 16:00 16/04/2015

א'ל' נמצא מאז בריאת העולם באותו מקום מאומה לא השתנה הבעיה שאנחנו שואלים ואז אחת מן השתיים או שהוא לוקח את השואלים אליו כדי לענות תשובה, או שהוא משאיר עום ומלואו בשאלה ומי שמחפש תשובה אם ירצה יוכל להשיב בעצמו

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
11
 
התחברתי בטירוף! (ל”ת)
אני 16:33 16/04/2015
12
 
לידידי הוותיק אשר החריף. דנת בעניין עמוק וכאוב בידיים אמונות ובתבונה אך יש לדעת 2 תובנות משני גדולי דור העבר  
אחד העם 17:16 16/04/2015

החזון איש זצ"ל תמיד אמר
1. משמים העלימו מעינינו את עניין השואה ונמנע מאתנו להתכונן לבאות ולנסות למנוע את רוע הגזרה
שהכל בגזרת עליון שאין שום בריה ואף גזרת צדיק שיכולים להתערב)
מצאנז זצ"ל אמר
שא אפשר לדון בשום צד חובה מי שעבר את השואה
העניה פירוש דבריו הוא שסאת היסורים שעברו באותם ימים של הסתרה בתוך ההסתרה לא הסתיימו בתום המלחמה אלא המשיכו ללוותם כל חייהם עלי אדמות ויסורים מתמשכים אלו כיפרו להם על כל עוונותיהם)

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
13
 
מנהיג העולם היה אז במקום שקוראים לו "מלך יושב על כסא דין" ה' ישמרנו (ל”ת)
לא תבוא פעמיים צרה 17:25 16/04/2015
14
 
אי הבנת השאלה - והתשובה בהתאם  
סתם אחד 16:22 26/05/2015

כנראה שהשואל לא ממש הבין את השאלה (שאלת הכפירה, יש לומר).
השאלה היא הדימוי שלנו עליו יתברך, שהוא אל רחום וחנון, טוב ומטיב - לרעים ולטובים - היא שהועמדה במבחן.
י בראשונים מהלכים שיכולים לקדם הבנה אנושית מעטה בנושא, אבל הבריחה שלנו להכחשה גורפת, גם גורמת לאנשים ברי דעת וישרים להבין שאנחנו איננו כאלה וגם גורמת שאנשים ברי דעת וישירים בליבותם יחיו בסתירה פנימית שאינה ניתנת אלא להדחקה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
15
 
נס???  
רפאל 11:27 21/07/2015

אולי הנהגה כושלת שמנעה מעם ישראל לחזור לארצו בשם נבואת שקר? הרי ב1919 קיבלו אומות העולם החלטה על בית יהודי לאומי בארץ ישראל. מי דחה זאת? על איזה נס אתה מדבר? אולי משום שדחו את ארץ ישראל נרצחו שם בגלותם ? אלמלא הציונות היום לא הייתה יהדות. לא חילונית ולא דתית. אז על איזה נס אתה מדבר?
המלך לא כתב בשיר השירים את שלושת השבועות. מי שהמציא את זה אחרי מרד בר כוכבא היו אנשי שקר. שבטעות נחשבים לאנשי תורה. ואולי משום השקר הזה, באה השואה?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
16
 
אלוקים בשואה  
עמי 14:59 10/04/2017

מול ההסבר המפולפל הזה שאיש לא יכול היה להאמין שארועים רבים שארעו באירופה בזמן המלחמה ובמיוחד השואה אכן יתרחשו ,ועובדת התרחשותם היא עדות שאין בני אנוש המבינים את הסדר האלוקי , הרבה יותר פשוט והגיוני להגיד שאין כל סדר אלוקי או שאלוקים ברא עולם ,זרק את המפתחות ולא איכפת לו כלל מה קורה.
כזאת בבטלת המון אמונות וחזקות שיש לנו בחינוכנו ובמה שההורים והמנהיגים היקנו לנו , אבל זה לא שולל את נכונותה. שהרי דורות רבים למדה האנושות והאמינה בכוחם של הפסלים לכל הנעשה בעולם ,והיום לכולם ברור כי המה הבל , בהחלט אפשר כי כל מה שהיהדות מאמינה בקשר לאלוקות אינו אלא הבל ובעוד כמה דורות תשחק האנושות לאמונה זאת כשם שאנו שוחקים על מאמיני הפסלים.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
17