close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

פרשת התינוק מהג'קוזי: המחלה שמביאה אמהות למצבי קיצון

בחג הפסח האחרון הרחוב החרדי סער בעקבות פרשת 'התינוק מהג'קוזי'. בשבוע האחרון נשלחה אמו של התינוק לאבחון פסיכיאטרי ועל פי חוות דעת ראשונית, ויתכן והיא סובלת מדיכאון אחרי לידה. מהי המחלה הזו, איך מרגישות נשים שסובלות מדיכאון ואיך אפשר לזהות ולהציל חיים

25
הדפס
צילום: pixabay
צילום: pixabay

בית המשפט שיחרר לביתו את אביו של התינוק שטבע בג'קוזי בפסח, בעקבות עימות שנערך בין ההורים, כפי שפורסם לראשונה ב'בחדרי חרדים'. אמו של התינוק לעומת זאת נשארה במעצר ולבקשת פרקליטיה נשלחה להסתכלות פסיכיאטרית שם נקבע כי היא אינה כשירה לעמוד לדין, ויתכן ומדובר בדיכאון שלאחר לידה.

יולדות רבות חוות דכדוך קל בימים שלאחר הלידה. לא מעט נשים מספרות על בכי, עצבים וכעס שהן חוות עם בואו של התינוק החדש. אצל 5-25 אחוזים מהנשים הדכדוך הקל שלאחר הלידה מתפתח והופך לדיכאון אמתי, כזה שמלווה בעצב, יאוש, עייפות, תחושת חוסר ערך עצמי וחוסר התחברות משמעותי לתינוק.

בדרך כלל טיפול משמעותי יכול לעזור לאם להתגבר על הדיכאון, אבל במצבי קיצון, כמו שנראה שחוותה אמא אחת בפסח האחרון, הסיפור נגמר בדרך נוראית - במותו של התינוק.

כאן ב'לובי נשי', בעקבות הפרשה בחרנו לפתוח צוהר למחלה שהמודעות אליה לא מספיקה ושההכרות איתה יכולה להציל חיים. ביקשנו משתי נשים שתספרנה לנו על התקופה הקשה שעברו אחרי לידת הבן והבת שלהן. הן הסכימו לשתף ושתיהן אמרו שהבחירה בשיתוף, למרות הקושי הגדול להיחשף אפילו בעילום שם, היא כדי שידעו, כדי שיבינו וכדי שהסביבה תוכל לעזור.

"זו הייתה תקופה נוראית", מתארת אחת מהנשים שבחרה להתראיין ל'בחדרי חרדים' בעילום שם, "שנאתי את עצמי, שנאתי את בעלי ושנאתי את התינוק שלי. טיפלתי בבית על אוטומט, טיפלתי בתינוק על אוטומט, קמתי בבוקר והלכתי לישון על אוטומט, בקיצור חייתי על אוטומט".

"חלמתי על ה'עצמי' הישנה שהייתי, לא רציתי לחוות את הדיכאון אבל הוא קפץ עלי, סגר עלי מכל פינה וכיסה כל חלקה טובה שהייתה לי בחיים. הצלחתי לעבוד על כולם, הצלחתי לחייך אפילו, אבל מבפנים קמלתי", היא מתארת את התקופה הקשה בחייה.

"הסביבה הקרובה שלי בתחילה לא הבינה שאני סובלת. הצלחתי להסתיר את זה כל כך טוב. אבל כשבעלי עלה על זה, הוא החליט שחסל סדר הסתרה ולקח אותי לטיפול. ברוך ה' ועם הרבה הרבה סיעתא דישמיא, אני אחרי".

"אני חייבת להתחיל בזה שעם טיפול נכון, אפשר לצאת מזה" מספרת לאה ל'בחדרי חרדים'. כשגיליתי שיש שם למה שאני חווה, שקוראים לזה דיכאון, הדבר הראשון שחשבתי עליו זה איך אני מסתירה את זה מכולם. משום מה התביישתי בזה מאוד מאוד. כל המשפחה סביבי הייתה מאושרת, כולם שמחו מהנכדה הבכורה - הבת הבכורה שלי ואני רק רציתי להיכנס מתחת לפוך ולבכות. היה חשוב לי שכולם יחשבו שטוב לי".

"כל כך שמחתי בכל פעם שהאחיות שלי הקטנות רצו לטפל בתינוקת, רציתי שמישהו יקח אותה ממני ויתן לי את השקט הנפשי שלי בחזרה", אומרת לאה, "אני יודעת שזה נשמע נורא, אבל כך הרגשתי".


צילום: Pixabay

שתי הנשים מספרות על חוסר מודעות שהפילה אותן לעומקים גדולים יותר: "לא ידעתי עם מה אני מתמודדת וכשפעם אחת, כמה שבועות אחרי הלידה העזתי לספר לחברה מה אני מרגישה, התגובה המידית שלה הייתה 'אל תדאגי, זה נורמלי'. היה לה חשוב להגיד לי שכולן מדוכדכות אחרי הלידה", מספרת.

"המודעות הייתה חסרה דווקא אצלי. אני מאמינה שאם הייתי יודעת שיש שם למה שאני מרגישה ושאלו תחושות נורמליות, היה לי קל יותר להתמודד וללכת לטיפול", מספרת לאה. "גם לבעלי היה קשה. הוא היה בסך הכל אבא טרי, שמלבד העובדה שיש לו בת קטנה, הייתה לו גם אישה מדוכאת. בדיוק כמוני הוא לא העלה בדעתו שקיים מצב כזה, אף אחד לא הכין אותו או אותי שזה יכול לקרות ולהפך, נשים במשפחות של שנינו בדרך כלל חוזרות הביתה חלשות ועייפות, אבל שמחות ומאוהבות ברך הנולד".

פארלי מורגנשטרן, יועצת ומטפלת המלווה בין השאר נשים שחוות דיכאון אחר לידה, מתארת את התסמינים שיכולים לעזור לנו, הסביבה הקרובה של היולדת, להבין כי אולי היא סובלת מדיכאון ולעזור לה לפנות לטיפול: "חולשה ורצון לשקט אין סופי, חוסר עניין בתחומים בהם עסקה היולדת לפני הלידה, התפרצויות בכי ולעתים הזנחה של הבית והזוגיות אלו חלק מהתסמינים שמחייבים תשומת לב והפניה של היולדת לטיפול"

"הגברת המודעות היא הכרחית. הבעלים והאבות הטריים חייבים להכיר את המחלה" אומרת פארלי, "חובה להפנות את היולדת לטיפול, שיכול לחסוך הרבה כאב ליולדת, לילד ולמשפחה, ובמקרי קיצון גם יכול להציל חיים".

רוצה לקבל עדכונים והטבות בווטסאפ של לובי נשי ? הצטרפי>>
אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
דיכאון לידה  
שירה 11:23 16/04/2018

עברתי גם הייתי שם ללא העזרה הייתי מתמוטטת חובה לטפל.
על הכתבה החשובה

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
במקרה של האשה מאשדוד זה סיפור עצוב מאוד והאשה חולה פסיכיאטרית וותיקה וכנראה שהדיכאון לאחר הלידה הוא חלק קטן מהסיפור (ל”ת)
 11:26 16/04/2018
2
 
לא ברור, דיכאון לידה גרם לה לדמיין קולות משמיים?? (ל”ת)
שיר 11:43 16/04/2018
3
 
     דיכאון אצמו לא גורם פסיקוזה  
יהודית 16:08 16/04/2018

אבל התרופות "נגד דיכאון&quo כן יכולים לגרום דמיונות כאלה - יש הרבה מקרים כאלה בארצות הברית וגם התראה על הכופסה שהכדורים האלו "יכול לגרום מחשבות של התאבדות ורצח"

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
דכאון אחרי לידה יגיע לנקודות קיצון רק בצרוף רקע נפשי בעייתי  
בבלט 11:51 16/04/2018

כגון הפרעות אשיות מוזנחות או מניה דפרסיה

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
מה עושים אם האשה לא רוצה ללכת לטיפול  
ישראל 12:17 16/04/2018

ומפנה את הבעיות שיש לה כלפי בעלה
שהוא הבעיה ולא היא

אומרת הזנחה של הבית
התעסק בשיחות עם חברות
ניכור קשה נגד הבעל
התנהג לא ראויה או נאותה כלפי הילדים

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
הקשר בין מה שתואר בתקשורת כבעיתה של האם המסכנה,  
זלמן 12:48 16/04/2018

לבין דכאון לאחר לידה, שבו עוסקת הכתבה שלכם, הוא כקשר שבין סרטן ריאות ל"ע, לקוצר ראיה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
6
 
רוצח הוא רוצח, די עם הבלבולי מוח  
 12:51 16/04/2018

התורה לא חילקה בין מניעים בזדון, וחולה דיכאון אינו שוטה.
גברים אף אחד לא מרחם ככה כשהם עושים מעשי מפלצת כאלה, הגיע הזמן לומר את האמת

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
7
 
     לצערנו גם גברים חולים ורוצחים  
 01:51 17/04/2018

ורוצח הוא רוצח אבל כשהוא במצב תודעתי בעייתי הוא שוטה גמור
ו אגב בגמרא מסופר על אחד האמוראים שהרג את חברו בית שהיה שיכור בפורים ושם לא שמענו שרוצח הוא רוצח גם כשהוא במצב תודעתי נמוך

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
כדורים "נגד דכאון" שמחמירים את המצב  
יהודית 13:13 16/04/2018

חשוב מאוד לדעת שבמיעוט ניכר של נשים שמקבלות תרופות נוגדות דיכאון, התרופות עצמן יכולות לגרום לפסיכוזה והזיות. היו מקרים רבים במיוחד בארצות הברית שבה אנשים על תרופות נגד דיכאון יש גם התאבדו או רצח, ובמשפט, נקבע כי הם היו משוגעים באופן זמני בשל תרופות שהם לוקחים. אלה אנשים שבדרך כלל לא היו אלימים בכלל.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8
 
     בארצות הברית תרופות עובדות אחרת מבשאר העולם?  
 01:45 17/04/2018

זה קישקוש שמקורו בכל מיני כתות/דתות שמנסים להציג לעולם שלהם יש את הפתרון המושלם והפסיכאטרי הקלינית מפריעה להם לשווק את עצמם
ר ה"מחק והכתבות מגיעות מהכנסיה האנתרופוסו וככת שמקורה בארה" הם מביאים "מקרי שלא קרו באמריקה ולא בשום מקום אחר

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
בקשר להודעה 4 שאמרת שהיא חולה בכללי  
שמואל 13:37 16/04/2018

זה לא נכון , דיכאון וחרדות אחרי לידה מגיע ל25 אחוז מהיולדות ול8 אחוז מהיולדות זה מגיע מאוד קיצוני עד כדי היתאבדות עם התינוק ואין שום מדע שיכול לענות על זה וכשזה בא צריך מאוד לשים לב וללכת לרופא

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
9
 
     היא הייתה חולה קודם  
 01:46 17/04/2018
 
סביר יותר שזה פסיכוזה לאחר לידה  
שושו 14:02 16/04/2018

מדובר בתופעה הרבה יותר נדירה, אחת ל-500 לידות.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
10
 
חשוב סתם כך ללכת לטיפול אצל פסיכוליגית כמה פעמים בחיים  
שרונה 14:06 16/04/2018
11
 
בורות יוצרת בהלת שווא  
איילת 14:50 16/04/2018

לחבר את המקרה הנוכחי עם דיכאון אחר לידה זוהי בורות מוחלטת וזריעת בהלת שווא ע"י גורמים בלתי מקצועיים בעליל. מתי תפנימו כי עתונאות היא אחריות עצומה ולא כלי לצבירת רייטינג? איך יכול עתונאי אחראי למסור נתונים בטווח של 5-25 אחוזים?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
12
 
קולות מהשמים זה לא דיכאון אלא מחלה נפשית אחרת  
גוחא 15:07 16/04/2018

שקיננה בה עוד טרם נישואיה

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
13
 
לחשוב קדימה  
 16:49 16/04/2018

השאלה המופנית היא לצוות בבית החולים, מדוע אישה שמאובחנת כפסיכטרית מפקידים בידה תינוק קטן.
ז המקום להיות אקטיביים ולעשות מעשה שיציל את התינוק עוד לפני שהוא יעבור כל סוג של התעללות.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
14
 
הכתבה הזאת היא חלק מהבעיה  
חיים 18:44 16/04/2018

חלק מהבעיה שבמקום לדבר עם פסיכיאטר ופסיכולוג לכתבה הזאת דיברתם עם יועצת ומטפלת. בעיות פסיכולוגיו זה דבר אמיתי שמצריך טיפול מאנשים עם הכשרה אמיתית ולא מכל מיני יועצים ופסיכותרפי שלקחו קורס אחד בCBT

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
15
 
     תגובה  
 08:50 19/04/2018

את מה זה צודקת היום כל אחד עושה קורס של 3 חודשים ולוקח על עצמו אחריות של נפשות ממש. איך אפשר? עד מתי? אנשים שיש להם בעיה צריכים להבין שהם חייבים ללכת לאיש מקצוע שלמד 7 שנים רפואה והתמחות. איך מצב ללכת למשהו שעשה קורס של מספר חודשים. זאת אחריות של נפשות ממש.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
ב"ה שמתחילים להציף את הנושא גם אם  
רובי  00:06 17/04/2018

זה קורה אחרי אסון כל כך נוראי , בו תינוק עולל קטן וחסר יישע נרצח ע"י אמו אשר לא טופלה עקב מחדל חברתי ,

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
16
 
     לצערנו מציפים כעת ובימים הקרובים עולם כמנהגו נוהג וחולים ישארו שקופים  (ל”ת)
 01:53 17/04/2018
 
א. אין קשר בין דיכאון לידה לרצח. ב. כשאני הייתי בקורס הכנה ללידה הקדישו שיעור שלם לנושא כדי שנשים תדענה וגם קיבלנו כתובת לפנות לעזרה. (ל”ת)
 03:57 19/04/2018
17
 
התינוק שטבע בפסח  
חוי 15:19 20/04/2018

אם לעמיד לדין.צרחך להעמיד את הסבתא מצד האמא .שידע שהבת שלה בדיכי ונתנה לה לטפל בילד.הסבתא היא הרוצחת.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
18
 
יש דרך  
 09:10 25/04/2018

להגיד: אולי באמת הבעיה בי, ובגלל שאני רוצה שיהיה ביננו רק טוב, לכן בואי נלך ביחד לשמוע חוות דעת, כגול טיפול זוגי.... ומשם, כבר תוכל דרך העזרה המקצועית היא תבין שכדאי לה לטפל בעצמה, לטובתה, וגם תה על הדרך תקבל כלים להתמודדות. מניסיון.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
19