close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
20.06.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

לאחר ימים של דרמה: חוק הגיוס החדש אושר בקריאה טרומית בכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הגיוס של חבר הכנסת יואב בן צור וקבוצת חברי כנסת. החוק יסדיר את מעמדם של בני הישיבות לשנים הבאות. 59 תמכו 38 התנגדו, בהם חברי הכנסת של ישראל ביתנו, כולל השרה סופה לנדבר

8
הדפס
תגיות: חוק הגיוסערוץ הכנסת
צילום: שוקי לרר
צילום: שוקי לרר

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק שירות ביטחון (תיקון - הסדר מעמדם של לומדי התורה), התשע"ח-2018 של חבר הכנסת יואב בן צור וקבוצת חברי כנסת. 59 תמכו 38 התנגדו בהם חברי הכנסת של ישראל ביתנו כולל השרה סופה לנדבר.

הצעת החוק מבקשת לערוך שינויים בחוק שירות ביטחון, בעניין שילוב בוגרי ישיבות ומוסדות חינוך חרדיים, וזאת, לאור מרכזיותו של ערך לימוד התורה.

הצעת החוק מבקשת לקבוע כי, שר הביטחון ידחה את השירות לתלמידי ישיבות, לפי התנאים שנקבעו בחוק. נוסף על כך, הצעת החוק מבקשת לבטל את תקופת ההסתגלות השנייה הקבועה בחוק שירות ביטחון, ובמקומה לקבוע תקופת הסתגלות אחת בת ארבע שנים, אשר תוארך באופן אוטומטי, במידה שתהיה עמידה ביעדי הגיוס  שקבעה הממשלה.

כמו כן, מוצע לתקן את הגדרה של המונח "בוגר מוסד חינוך חרדי", כך שזו לא תכלול מיועד לשירות הביטחון שהצהיר שהוא אינו שומר תורה ומצוות. מוצע לקבוע, כי בהיעדר עמידה ביעדי הגיוס בכל אחת מהשנים, החל משנת 2021, תחויב הממשלה להציע פתרון, שייבחן ע"י ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, לאי עמידה ביעדים. אישור הפתרון יינתן על ידי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת או ע"י מליאת הכנסת. על פי הצעת החוק, במידה שמליאת הכנסת דחתה את החלטת הממשלה ולא אישרה הצעה חלופית, תיקבע הכנסת הסדר חדש.  

בדברי ההסבר נכתב: "הצעת חוק זו נועדה להציג את ההסדר בפועל תוך קביעה עקרונית בדבר שיווי המשקל הראוי אותו יש לייחס ללימוד התורה אל מול הערותיו של בג"ץ. מוצע לתקן את סעיף 26ג לחוק ולהבהיר את שינוי מעמדו של ערך לימוד התורה. כמו כן, מוצע כי שר הביטחון ידחה את השירות למי שעומד ביתר התנאים הקבועים בחוק. עוד מוצע לבטל את תקופת ההסתגלות השנייה הקבועה בחוק. במקום זאת, מוצע לקבוע תקופת הסתגלות אחת בלבד בת ארבע שנים. תקופה זו תוארך באופן אוטומטי במידה ותהיה עמידה ביעדי הגיוס הקבועים בהסדר".

ח"כ בן צור אמר בכנסת: "אומתינו אינה ככל האומות, אצל  עם ישראל קודם נולדה התרבות ורק לאחר מכן הארץ שהיא חלק קטן, גם אם חשוב, ממכלול גדול יותר. ואני שואל אתכם מי שמר על המכלול? האם לא לומדי התורה? האם מישהו היה יודע מה הקשר של העם היהודי לישראל? מה הסיכוי שכל יהודי קצוות התבל היו מתכנסים דווקא לכאן? ואחרי כל זה יש מי שמעז לשאול למה לומדי התורה לא משרתים את המדינה.  אין אף אחד מיושבי הבית הזה שיכול להכחיש שלומדי התורה הם אלה שהביאונו עד הלום, בלי לומדי התורה לא היינו כאן היום. זה החוק הכי צודק הגיוני ומתבקש."

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בשם הממשלה: "יש תהליך טבעי שהתחיל בעשר השנים האחרונות שהתחיל ב-300 מתגייסים וכרגע עומד על 3000. אני שמחה שהושג מתווה טוב להעביר את החוק בטרומית ואחר כך ישונה בהסכמת החברות בקואליציה כך שהוא גם יהיה חוקתי וגם יעמוד במחנים שונים, ויתואם עם משרד הביטחון. אף אחד לא חושב שגיוס בכפייה יוביל לגיוס המוני. הצבא לא רוצה עשרות אלפי חרדים שיתגייסו עכשיו. צריך לעשות את התהליך הזה בהרבה שכל, הבנה וכבוד הדדי. אם נעשה את זה בהידברות אני בטוחה שנצליח".

ח"כ יאיר לפיד השיב לח"כ בן צור: "אני אגיד לך איפה היו לומדי התורה בלי צה"ל, הם היו מתים. כי בלי צה"ל אי אפשר היה לקיים את מדינת ישראל. אני לא זוכר שכתוב בתורה שאפשר לשלוח אחרים להיהרג בשבילך. הכניעה המחפירה של הליכוד ושל הבית היהודי, על מי אתם עובדים? פחדנים, מקריבים את חיילי צה"ל בשביל האינטרס הפוליטי הצר שלכם. ממתי ללמוד תורה סותר לשרת את המולדת? תתביישו לכם".

59 תמכו 38 התנגדו וההצעה תועבר לוועדת חוץ וביטחון. ח"כ יואב קיש לא הצביע עם הקואליציה ועלול לעמוד בפני הליך הדחה מראשות ועדת הפנים.

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
ובאם החוק יעבור קריאה שניהושלישי  
פופאי 21:33 13/03/2018

ליברמן יתחשב בחוק או יעשה מה שבא לו ?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
בקרוב תבינו היטיב למי הכח והגבורה ולמי נתכנו העלילות. קנה רצוץ נתניהו ייפול שדוד על הרי יהודה וממשלתו תיכרת ותאבד (ל”ת)
 22:21 13/03/2018
2
 
חוק הגיוס הזה גרוע מאוד!!! עם יעדי גיוס של למעלה משלושת אלפים בחורים חרדים הופכים את הספרדים לקנטוניסטי החדשים! נורא! איך החרדים יכולים לתת לזה יד? כ  
 22:33 13/03/2018

חוק הגיוס הזה גרוע מאוד!!! עם יעדי גיוס של למעלה משלושת אלפים בחורים חרדים הופכים את הספרדים לקנטוניסטי החדשים! נורא! איך החרדים יכולים לתת לזה יד? כל זה בשביל שחוק התקציב יעבור? בחורי ישיבה נמכרים עבור בצע כסף!!! זה חוק שמד למהדרין.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
     "גרוע מאוד" עם ההפגנות המסריחות שלכם בטח הייתם משיגים משהו טוב יותר...  
מ 00:55 14/03/2018


בזכות אגו"י יכלו עשרות אלפי בחורי ישיבות ואברכים לשבת וללמוד תורה עד היום,
תודה ענקית לחה"כ של אגו"י על מאמציהם לחקיקת החוק.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
     אין משמעות מעשית למכסות  
 01:34 14/03/2018

תמיד תישאר הסמכות לשר הביטחון לתת דיחויים במנותק מהמכסות

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
     עד עתה וגם בהמשך לא גייסו אף בחור ישיבה שלומד, הפלג נלחם בציבור החרדי (ל”ת)
הפלג מנסה להרוס את עולם התורה 09:46 14/03/2018
 
גילוי אור פנים בתורה שלא כהלכה  
לפי ברכת התורה שתיקנו ליהודים חז"ל 08:53 14/03/2018

אומתינו אינה ככל האומות, אצל עם ישראל קודם נולדה התרבות ורק לאחר מכן הארץ שהיא חלק קטן, גם אם חשוב

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
הפלג מתכנן הפגנות ענק נגד ליצמן שאחראי לחוק הגיוס  
הכונו להפגנות ענק נגד ליצמן 09:42 14/03/2018

רבינו קרא בקול גדול להרעיש עולם ומלואו נגד חוק השמד

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5