close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
20.06.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

הסערה וההתנצלות: הגטו החילוני במרכז ירושלים

"חשש מהפיכת בית הכרם למובלעת חילונית, גטו, שסביבו אוכלוסייה דתית וחרדית" כך יו"ר המנהל הקהילתי לחברי הוועדה לתכנון ובנייה • בסוף השבוע הגיעה ההתנצלות

6
הדפס
שכונת בית הכרם. צילום: נתי שוחט, פלאש 90
שכונת בית הכרם. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נראה שהעיר ירושלים לא יכולה להתקיים ללא מאבקי דת בין חרדים לחילונים, בפרט בשכונות המעורבות בהן דרים חרדים וחילונים בכפיפה אחת. הסיפור שלפנינו מעיד על החשש ההדדי המרחף תדיר באוויר הירושלמי ועל כך שלפעמים כשאחד מהצדדים עובר את הקו האדום - יש דרך חזרה.

לאחרונה, עלתה תוכנית 'קירוי בגין' הכוללת בניית יחידות דיור ומסחר, על שולחן הועדה המקומית לתכנון ובנייה. בעקבות כך שיגרה נגה לבציון נדן יו"ר מנהל קהילתי בית הכרם מכתב לחברי הועדה שבו שורבבה שורה שמעלה את החשש מיצירת 'גטו חילוני' שסביבו אוכלוסיה חרדית ובשל כך עלתה הדרישה לפרט אלו אוכלוסיות יבואו להתגורר ביחידות הדיור החדשות.

וכך נכתבה הדרישה הבעייתית במכתב לחברי הועדה: "פירוט של האוכלוסיות הצפויות למלא את הבניה החדשה. בין היתר הובא חשש מהפיכת בית הכרם למובלעת חילונית, גטו, שסביבו אוכלוסייה דתית וחרדית".

הדרישה להדיר את החרדים מהאיזור - גררה סערה בקרב חבריה החרדים של הועדה המקומית שדרשו ממנהל בית הכרם התנצלות, ואכן, בסוף השבוע שעבר - היא הגיעה עם מכתב מנומק שבו נטען כי הדברים נכתבו בטעות.

"בפנייתנו אליכם בהתנגדות המנהל הקהילתי בית הכרם לתכנית קירוי בגין שורבב משפט שאינו ראוי בנוגע לאוכלוסיות אחרות בעיר", נכתב במכתב ההתנצלות שהגיע לידי 'בחדרי חרדים', "מדובר בטעות, ואנו מתנצלים על כך שבמהלך שיתוף הציבור הוכנס משפט שלא שמנו לב אליו. אנו לוקחים אחריות על הטעות הזאת ומתנצלים אם מישהו נפגע".

עוד נכתב כי "שאלת החיים יחד של חילונים וחרדים והחשש מההשפעה התרבותית היא שאלה לדיון אחר. ואין לה כל קשר לתוכנית קירוי בגין. הבעיות שהעלנו לגבי התוכנית אינן קשורות כלל לאופי האוכלוסיה. הבעיות הן בעיות עירוניות".

"לסיכום", נכתב, "אנו שבים ומתנצלים על אי הנעימות, לא הייתה כל כוונה לפגוע במי מהנוכחים, המנהל הקהילתי לא עומד מאחורי משפט זה ואנו מצרים על הטעות. אנו מקווים שהבהרה זו תאפשר לנו שוב לשלב ידיים ברצוננו המשותף כדי שההוועדה תקבל החלטות שייטיבו עם חיי התושבים בעיר ועתיד העיר".

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
בקרוב לא יהיו גטאות חילונים בירושלים.  
שריר 12:20 14/01/2018

כי ירושלים הקדושה תהיה עיר שכולה מאמינים, חלקם בה' ובתורה, וחלקם באללה והקוראן.וב הציונים בירושלים, תהיה מדינה עצמאית ובירת המדינה הציונית תהיה תל אביב. והחרדים יהיו אזרחי מדינת ירושלים, ללא גזירת גיוס, ללא קצבאות ותמיכות, ובמדינה הציונית יתקיים הפסוק כי לא יהיה בך אביון באחד שעריך.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
איזה יו"רי פחדנית. מזמן היו צריכות להיות בחירות בשכונה.  
ברקת תתעורר 13:15 14/01/2018

לא מייצגת את תושביה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
אבל הם צודקים  
אורית 13:59 14/01/2018

זה חשש אמיתי. אם אדם שאינו דתי לא יוכל לצאת מהשכונה בשבת כי סביבו יש שכונות חרדיות שהנסיעה בהן אסורה...

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
מעניין איך נגיב אם חילונים יבואו לגור במחוזותינו....צביעות ?  (ל”ת)
קרית ספרי. 14:09 14/01/2018
4
 
יהודים מובדלים  
שלם 15:37 14/01/2018

מי תיאר לעצמו שיהודי בארץ ישראל יבדיל את עצמו שכונתו עירו במהות סיבתו של הסמכתה שהי התורה. ויתנגח בעזות על מישתדלה מקימה התנ"ך לא לבתר להם גם אים נירצה גם אנחנו אחראים

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
אכן  
 17:30 14/01/2018
6