close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
20.06.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

החזרה בתשובה של קרליבך: הגרסה האמיתית נחשפת • האזינו

בשנים האחרונות הופצה מעשייה המספרת כי הרב המזמר שלמה קרליבך החליט במהלך טיסה להתחרט, כביכול, על מעשיו, וזמן קצר לאחר מכן - הוא נפטר • השמועה יצרה וויכוחים רבים אודות אמיתות הסיפור, אולם נדמה כי כעת נסגר הגולל • בעל המעשה, הרב יוסף ויינברג, מספר בהקלטה מיוחדת את פרטי המקרה • מרטיט

9
הדפס

בשנים האחרונות הופץ ברחבי הרשת, כולל כאן ב'בחדרי חרדים', סיפור ה"חזרה בתשובה" של הרב שלמה קרליבך, רגע לפני מותו. הסיפור, מרגש מאוד, כבר הגיע לבמות ודרשות של רבנים ומרצים, שחשקו לעורר לב המאזינים על גודל מעלת החזרה בתשובה.

עיקרה של המעשייה נסובה סביב אדם חסידי שהיה על הטיסה בה הרב המזמר שלמה קרליבך הלך לעולמו. נטען בשמו כי הוא סירב ללחוץ את ידו של קרליבך, ושזה שאל אותו מדוע, אמר כי אינו לוחץ יד לרשע. "ואם אחזור בתשובה?", שאל רבי שלמה. לזה הסכים היהודי, ורבי שלמה נעמד במטוס, ובבכיות התפלל החזירנו אבינו בתשובה שלמה. זמן קצר אחר כך נפח נשמתו.

גרסה זו הפכה לנפוצה ביותר, אך במשך שנים התנהלו אין ספור וויכוחים אודות אמיתותה, כשיש הטוענים כי הדבר היה בכלל במסעדה במנהטן. אולם נדמה כי כעת נסגר הגולל.

בעל המעשה, הרב יוסף ויינברג, מספר בהקלטה מיוחד את פרטי המקרה: "זה היה בשעות הבוקר המאוחרות. הייתי ב'בורו פארק' ברחוב 47 ליד השדרה ה-13. נכנסתי לקיוסק, שקונים שם סנדוויץ' וקפה, אני לא זוכר מה קניתי. הייתי בדרך החוצה, ואז שלוימל'ע קרליבך מגיע. מהר הוא ניגש לדלפק, ומתחיל לתופף (ויינברג שר בהקלטה את ניגון קראקוב)".

"אני מסתכל עליו בעיניים בוערות, והוא הסתכל עלי בחזרה והגיש לי יד - 'שלום עליכם'. סימנתי לו עם הראש :"לא, אני לא רוצה ללחוץ לך יד". הוא אמר לי באנגלית, בכאב: "חבר שלי, למה אתה לא רוצה לתת לי את היד?". שאלתי אותו: "אתה בטוח שאתה רוצה שאגיד מדוע אני מסרב לתת לך את היד?". הוא חשב לרגע, וענה: "כן!". עניתי לו: "אין שלום אמר השם". לא אמרתי לו את המשך הפסוק - 'לרשעים', אלא רק "אין שלום אמר השם".

"הוא אמר לי: "אתה מכאיב לי מאד". והוסיף באנגלית: "חבר שלי, למה אתה אומר את זה?". שאלתי אותו: "אתה בטוח שאתה רוצה שאגיד לך מדוע אני אומר את זה?". הוא חשב עוד רגע, ואמר: "כן!". אמרתי לו: "אתה עשית כל כך הרבה בעלי תשובה, מה איתך?". והוא אמר שוב: "אתה מכאיב לי מאד, אבל מה אני צריך לעשות כדי שבכל זאת תסכים ללחוץ לי את היד?".

"אמרתי לו: "תקבל על עצמך להיות בעל תשובה". הוא חשב לרגע, וענה: "אני מקבל על עצמי!". הגשתי לו את היד והוא התחיל לשיר שוב את אותה המנגינה ששר קודם (ויינברג שר שוב). בעל הבית אומר לי: "מה אתה מבייש אצלי אנשים בחנות?". אמרתי לו: "אתה לא רואה שיצאו לי מילים מהפה שאין לי שליטה עליהן?". כך זה באמת היה. יצאו לי מילים בלי שליטה."

"ואז שלוימל'ע אומר לי: "אני בדרך מכאן לשדה התעופה לטיסה לקנדה, ואחר כך אגיע לישראל". תוך כדי הוא מגיש לי את הכרטיס האישי שלו עם מספר הטלפון, כדי שאתקשר אליו ואבוא לארץ. לקחתי את הכרטיס, והוא היה מבסוט. כשהגעתי למשרד, כבר קיבלתי הודעה שהוא לא בין החיים".

האזינו להקלטה:

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
רב שלומה  
Dave 19:25 09/11/2017

אני מכיר את יוסף ווינברג ואני לא מאמין לסיפור הזה כי זה מצוץ.מהאצב אין לזה כל שחר ומי שיש לו דם יהודי זורם בעורכיו לא היה מעיז לומר לרב שליומה את הדברים האילו וכל שכן לא היה מעיז לספר סיפור כזה ואני פשוט מרחם על מי שהמציא את הסיפור ההזוי הזה

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
ר' שלמה קרליבך זצ''ל  
לוי 20:01 09/11/2017

זה היה בספר של חיים ולדר
אנשים מספרים על עצמם 5 - כמדומני

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
סיפור שאפשר לחבר לו תוי נגינה  
מוטי 20:25 09/11/2017
3
 
ר' שלמה ר' שלמה  
אשר  20:29 09/11/2017

ב"ערה השנה בכיתי על קברך ונזכרתי שספד אותך הרב לאו שליט" שאמר שירתו זו היא תורתו תורתו זו היא שירתו
על קברך לא כתוב מר חשוון אלא רם חשוון אצל ר' שלמה לא היה המושג מר יש רק שמחה עבדו את ה' בשמחה ,אין לי ספק ששירה של לווים בעבודתם שהגיע עד לב השמים יצאה מתוך גרונך
א6שרי שזיכתה את כלל ישראל בהתעלות .

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
אהבת הבריות שאין דומה לה  
אשר  22:04 09/11/2017

למס' 2(לוי)
מה שספרתי על קברו של ר' שלמה בער"ה אמת ויציב ,
וזה לא סיפור שלוקח מדמיונותיו מספר של סופר כל שהוא ,
ואני רוצה לומר לכם דבר נוסף ,צדיקים במתתם יותר מבחייהם
ולפי כל מה שמובא בחז"ל צדיק נקרא מי שרוב מעשיו במצוות, ואין ספק שגם מה שחז"ל אמרו אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא עדין הוא נחשב לצדיק כי ודאיי עשה תשובה ,וכן רוב מעשיו בעולם הזה היו לשם שמים עם כוונות של עשית חסד ולקרב את הבריות לאביהם שבשמים .

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
מי זה הרב יוסף וינברג? (ל”ת)
 23:33 09/11/2017
6
 
מבייש, מצער, גורם להתקף לב ואח"כ מתגאה (ל”ת)
 02:58 10/11/2017
7
 
הרב ישראל מאיר לאו היה בטיסה ואישר את הסיפור (ל”ת)
הרב 09:43 10/11/2017
8
 
המוסיקה של רבי שלמה זה רק קצה הקרחון שלו  
אחד שיודע 11:53 10/11/2017

רבי שלמה היה ענק בתורה, ויותר מכך - גאון בחסידות. היה עובד ה' גדול, ומסר את נפשו בשביל לקרב אנשים ליהדות.
שמכיר אותו רק דרך המוסיקה שלו - פשוט לא מכיר אותו.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
9