close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

קונספירציה טורקית: ה'מרד' של ארדואן

שאלה אחרי שאלה אחרי שאלה מתעוררות על המרד הטורקי, ונדמה כי התשובה הכי פשוטה, היא דווקא הכי פחות צפויה

7
הדפס
המורדים שנתפסו בטורקיה. צילום: רויטרס
המורדים שנתפסו בטורקיה. צילום: רויטרס

ככל שחולפות השעות מהמרד ההירואי בטורקיה והשתלטותו המהירה של רג'יפ טאיפ ארדואן על השלטון בחזרה - מתגברות גם השאלות, המותירות חותם גדול של אי אמינות על כל הסיפור. ברשותכם, אציג כאן תיאוריה שנדמית לי הגיונית יותר מכל אפשרות אחרת, אף כי אין לי כל הוכחה ממשית לגביה.

הנה למשל שאלה פשוטה, לא צריך להכיר את נפש הערבי, כדי לדעת שחיילים מבוצרים בטנקים וחמושים בארטילריה לא ימהרו להתקפל בפני אספסוף של נערי רחוב עם מקלות ודגלים. ומילא זה, איך יתכן שהפיכה שכוללת חלק גדול מהצבא הטורקי, אחד הגדולים בעולם, מסתיימת בתוך כמה שעות על ידי נערי רחוב? לכל הפחות, אפילו בשביל האמינות, היא הייתה צריכה להימשך יום יומיים.

שאלה דומה קיימת גם על סרטון שהופץ שעה קלה אחרי תחילת המהפכה, ובו נראים שוטרים טורקים אוסרים פלוגה של מורדים. בכל היתקלות בין כוח שיטור לכוח צבאי, גם במדינות עולם שלישי, יש יתרון מובנה לכוח הצבאי. גם אם נניח שקרה משהו מפתיע, איך נאסרו כל החיילים ללא התנגדות וללא שריטה?

השאלות מתחזקות כשהן מגיעות לתקשורת. המורדים הצליחו לנתק את פייסבוק וטוויטר, השתלטו על רשתות תקשורת ורק שכחו בטעות להשתלט על תחנת הטלוויזיה הכי חשובה במדינה, CNN (אגב, גם בסרטוני ההשתלטות על תחנות טלוויזיה נצפים העובדים ממשיכים לפטפט במכשירי הסלולר שלהם, משהו שלא קורה בהשתלטות נורמלית).

ושאלת ההמשך המסקרנת, בדיוק לאותה תחנה מחייג ארדואן ומועבר בשידור חי כשהוא קורא להמונים לצאת לרחובות. מישהו שם שכח שאנחנו בעידן טכנולוגי? לוקח שניות להעביר שיחה מסמארטפון לשידור מסודר על המסך, או שמא מישהו פשוט רצה לנסות להעביר מסר של הימלטות, כביכול ארדואן מצוי באיזו פינה נידחת ומבקש מהעם להיחלץ לעזרתו.

נניח רגע לזה, בבוקר שבת מסתיימת ההפיכה, כמה שעות לאחר מכן כבר יודעים במשטר הטורקי בדיוק מי האשמים, ואוסרים כ-6,000 איש, וכמחציתם שופטים. אפילו במדינה נטולת ביורוקרטיה לחלוטין לוקח זמן מה להנפיק 6 אלף צווי מעצר, בוודאי כשמחציתם לאנשי מקצוע. נדמה כי מישהו סימן מראש מטרה של טיהור מערכת המשפט, ופשוט חיכה לתזמון הנכון.

שאלה נוספת קשורה לפרסום האחרון כי מטוסו של ארדואן היה על הכוונת של מטוסי המורדים, אך משום מה הם בחרו שלא לירות... כן...

לימדונו רבותינו, שכשיש הרבה קושיות צריך לחפש תשובה אחת שתיישב את כולן ולא לנסות לענות על כל אחת בנפרד. במקרה הזה, התשובה פשוטה לגמרי, פתהוללה גולן, יריבו של ארדואן השוהה בארה"ב, טען כי מדובר בקונספירציה וכי ארדואן עצמו אחראי למהפכה. איך שלא מסובבים את העובדות - נדמה שהוא פשוט צודק.

אפשר להניח שארדואן, שהיה מצוי ערב ההפיכה בשפל תדמיתי חריג, בתיאום עם כמה גנרלים ואולי בהוראה שהועברה להם מגבוה - פתח ב'מרד' נגד עצמו, מרד אותו נתן לעם לדכא תוך לילה, כשעל הדרך הוא מטהר מעט את הצבא ומערכת המשפט ומחזק את אחיזתו. בנוסף, הוא גם יודע את מי להאשים (אותו גולן הגולה) ומספק תירוץ לדרוש מהאמריקאים את הסגרתו.

אז כן, זן קונספירציה, אבל היא עדיין יותר הגיונית מאשר לחשוב שהיה פה ניסיון הפיכה של ממש.

נ.ב. אודה ואתוודה, לא הספקתי לצפות ולקרוא כל תיעוד מההפיכה, אך כמעט כל מה שראיתי או שמעתי תומך בתיאוריה הזו. אשמח אם תאירו את עיניי בהוכחות הפוכות בטוקבקים.

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
יכול להיות (ל”ת)
 14:11 18/07/2016
1
 
פרט הכי חשוב שחכת דרעי אשם בהכל... תשאל את פלג יחד... הכל דרעי אשם...  (ל”ת)
 14:12 18/07/2016
2
 
וגם התבייתו על המטוס של ארדואן ולא ירו......... (ל”ת)
העסק לא מריח טוב 14:50 18/07/2016
3
 
יש פתגם ידוע שחמור לא יהיה לעולם סוס מירוץ כך לעולם המוסלמים לא יהיו לעולם דמוקרטים הם ברברים וימשכו על חרבם יחיו (ל”ת)
יהודי  16:09 18/07/2016
4
 
דברים נכונים ודברי טעם. אני יוסיף על דבריך פרט חשוב שאותו שכחת לציין.  
 19:51 18/07/2016

למי שלא מתמצא בהיסטוריה של תורכיה אז שיעור קטן על קצה המזלג. תורכיה היא אחת המדינות שחרתה על דגלה את החילוניות דהיינו לא עוד מדינה מוסלמית אלא מדינה חילונית נטולת דת אחד מאבי אבות המהפכה החילונית הוא אתא טורק. בשנים האחרונות הגיע ארדואן וניסה בהצלחה די גדולה להפוך את תורכיה בחזרה למעצמה מוסלמית. אך דא עקא שמערכת המשפט והצבא עדיין מלאים באנשים שהם לא מוסלמים אדוקים. ארדואן שמנסה להצטייר כמנהיג דמוקרטי ולא כעוד איזה רודן מוסלמי מחפש דרך כבר הרבה שנים להיפטר מכל החילונים שנמצאים בעמדות כוח כמו בתי המשפט והצבא. הבן אדם קלט שייקח לו עוד שנים להיפטר מהם בדרך דמוקרטית ולכן הוא ״הזמין״ מהפכה וככה הוא יכול להתפטר מכל אלו שהם לא מוסלמים מאמינים והכל בתואנה שהם מרדו בשלטון. הבעיה שמה שיקרה להערכתי היא שהמהפכה האמיתית תגיע ואז הוא כבר לא יוכל לשלוט עליה ונראה אותו נעלם מהנוף. הוא בסך הכל נתן רעיון טוב לכל המתנגדים אליו.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
שטויות חסרי טעם  
אלי 23:18 18/07/2016

תחשוב שאם זה נכון זה אומר ששכנעו את הקצינים החשובים לעשות משהו ללא סיכוי זה נראה הזוי כי אחרי הכל הם חיים במדינה ויודעים מה הסיכוי והרי אתה טוען שאין סיכוי כי הרי אם היה סיכוי הרדואן לא היה לוקח אותו וסתם אם תדמיין מהפכה במדינה מתוקנת לא כמו לוב או מצרים של סאדאת אז תבין שלא שייך שילכו המהפכנים ועל ההתחלה לפני שעשו להם משהו הם יתחילו לקצור אזרחים פשוטים (שאתה קראת להם אספסוף)

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
6
 
ה"נפש הערבי" - הטורקים לא ערבים  
מיכאל 02:16 19/07/2016

כמו כן בחקירתם חלק מהחיילים טוענים שלא ידעו שזה הפיכה. אלא אמרו להם שזה תרגיל.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
7